[100 C4] Przekładka licznika z "S", podaje złe spa

swieca91
Mechanik
Mechanik
Posty: 175
Rejestracja: 2011-06-25, 12:00
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Gliwice

[100 C4] Przekładka licznika z "S", podaje złe spa

Post autor: swieca91 »

Witam.
Przełożyłem zegary do mojego Audi z wersji S 4.2 i komputer pokazuje złe spalanie.
Wydaje mi się że ciągle myśli że pod maską jest V8 a nie moje mniejsze V6 i liczy spalanie dla 8 cylindrów.
Czy ktoś wie co mam zrobić żeby pokazywał mi normalnie np 13 litrów a nie 18 :D
Awatar użytkownika
Casian
Administrator
Administrator
Posty: 1220
Rejestracja: 2011-09-04, 21:29
Imię: Przemysław
Moje Audi: 100 C4
Rok produkcji: 1993
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Świdnica
Płeć:

Post autor: Casian »

Może to CI pomoże:

Jeżeli chodzi o diesel/benzyna to roznia sie tylko skala obrotomierza (diesel do 5-6 tys, benzyna do 8 tys obrotow). Predkosciomerz z tego co sie oreintuje jest sterowany za pomoca czujnika Halla i nie zmienilo sie to od roku 1987 (czyli od wejscia B3) az do dzisiaj, wiec nie ma z tym zadnego problemu - licznik nie przeklamuje. Ilosc "garow" ustala sie przy pomocy VAG'a

Kodowanie jest takie :
Po podlaczeniu sie do licznika w polu "soft coding" VAG'a pojawia sie jego numer w postaci : AABCD gdzie :

AA to liczba oznaczajaca (aktywujaca) dodatkowe wyposazenie i tak :
00 - brak dodatkowego wyposazenia
01 - aktywny wskaznik zuzytych okladzin (dla Autocheck'a)
02 - aktywna kontrolka ostrzegajaca o niezapietych pasach bezp.
04 - aktywny system ostrzegjacy o niskim poziome plynu spryskiwacza
16 - nawigacja (nie wiem dokladnie o co tutaj chodzi bo nie mam nawigacji Smile)

B - liczba oznaczajaca jezyk (kraj)

0 - niemiecki
1 - europa (angielski)
2 - USA (angielski - licznik w milach)
3 - kanada
4 - Wielka brytania
5 - Japonia
6 - Arabia saudyjska
7 - Australia

C - liczba oznaczaja liczbe cylindrow (4,5,6,8) nie musze chyba wyjasniac Smile
D wersja silnika

0 - TDI
2 - benzyna

Dodatkowo w przypadku liczb AA sumuje sie poszczegolne liczby chcac uaktywnic wiecej niz jedna funkcje (np. aby uruchomic ostrzezenie o plynie sprysk. i wskaznik zuzytych okladzin wpisuje sie 01 + 04 = 05)

I tak kod oznaczajacy 05052 oznacza aktywne systemy spryskiwacza i okladzin jezyk niemiecki, silnik 5 cylindrowy benzyna.

Aby zmienic ta liczbe nalezy wcisnac przycisk "recode" w VAG'u i wpisac odpoweidnia liczbe. TYLKO OSTROZNIE. Gdy wpisze sie dzinwne liczby mozna zakonczyc przygode z licznikem! Ja zaeksperymentowalem i wpisalem liczbe "5" tam gdzie miala byc liczba cylindrow i zadzialalo, ale audi podaje ze moga byc liczby 4,6,8 (5 cylindrowe silniki to juz historia, a szkoda)

Jak by cos bylo niejasne to pytajcie moze bede umial odpowiedziec.

Co do sygnalow do odwrocenia to sa to takie jak opisalem w opracowaniu do ktorego link podalem, zreszta mozna do tego dojsc przegladajac plik excel'a z porownaniem sygnalow. Inwersja zrobiona jest na ukladzie ULN2003 (8 par buforow) co zaznaczone jest na schemacie. Jego dzialanie jest takie same jak bramek logicznych, za to znacznie wieksza jest jego odponosc na uszkodzenia przez roznorakie przepiecia w instalacji. Mozna oczywiscie zastosowac inne uklady (z przekaznikiem wlacznie Smile).

pojemnosc silnika nie ma znaczenia (a liczbe cylindrow mozna przekodowac j/w)
Ostatnio zmieniony 2011-12-29, 14:22 przez Casian, łącznie zmieniany 1 raz.
Kół możesz mieć cztery ale cylindrów musi być pięć !!

perełka zlotu 2014 wg.butterbean
Auto zlotu Stegna 2018
swieca91
Mechanik
Mechanik
Posty: 175
Rejestracja: 2011-06-25, 12:00
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Gliwice

Post autor: swieca91 »

Przy moim liczniku kodowanie nie wchodzi w grę bo to jest ten starszy licznik gdzie VAG'iem za dużo się nie pogrzebie. Zeby ogarnąć obroty musiałem przelutwać płytę..
Awatar użytkownika
J.A.G
Adam Horch
Adam Horch
Posty: 2519
Rejestracja: 2011-06-20, 19:50
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: podlaskie

Post autor: J.A.G »

Informacja na BC o ilości spalonego paliwa idzie sygnałem z ECU.
BC ma możliwość korygowania tej wartości na plus i minus, problem w tym że wiem jak to zrobić VAG'iem którego nie podłączysz... W liczniku nie ma wyjścia na linię diagnostyczną ale może jest gdzieś w samym module BC wyjście linii K.
Wtedy można by było tę wartość skorygować choć w to wątpię, pewnie fabryka w przedliftowej C4 z AC i BC zapisała pamięć sterownika BC na etapie produkcji.
Ostatnio zmieniony 2011-12-29, 21:24 przez J.A.G, łącznie zmieniany 2 razy.
AUDI 80 1.9D - było
AUDI S6 2.2 Turbo - jest

Mister zlotu `13
czarny
Mechanik
Mechanik
Posty: 147
Rejestracja: 2011-08-06, 19:54
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Sint-truiden

Post autor: czarny »

a mam znow problem tego typu ze przelozylem zegary z s6 chodza dobrze ale po zgaszeniu silnika ginie mi przebieg chwilowy i jest 0, da sie to jakos przestawic?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przełączniki zespolone, zegary, stacyjka, tempomat”