[ALL ] Konserwacja wycieraczek szyby

Wszelkiego rodzaju opisu napraw, instrukcje napraw itp.
Awatar użytkownika
frost12q
Mechanik
Mechanik
Posty: 213
Rejestracja: 2012-03-11, 13:45
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Gryfino

[ALL ] Konserwacja wycieraczek szyby

Post autor: frost12q »

Witam,
jako ze chwilowo mialem troche weny i troche czasu postanowilem stworzyc maly poradnik jak zakonserwowac swoje wycieraczki.

Pewnie ktos z was jeszcze tego nie robil, a jako ze robilem to juz kolejny podziele sie swoimi doswiadczeniami.


Najczestszym objawem padajacych wycieraczek jest bardzo ociezale poruszanie.

W moim przypadku musialem wymienic caly mechanizm i ramiona ze wzgledu na wyrobione frezy. Dlatego zamowilem u dostawcy Butterbeana i dostalem w bardzo dobrym stanie caly mechanizm i ramiona.

Poniżej przedstawiam fotostory z "przegladu" i konserwowaniu tego ustrojstwa:

Tutaj juz caly mechanizm jest na stole, oczywiscie jak go zdemontowac nie bede ilustrowal bo nie jest to jakos wybitnie trudne.

Obrazek

Tutaj przed rozpoczeciem dzialan warto przyjrzec sie jaki jest stan frezow na trzepieniu. U mnie byl on w ladnym stanie, mozna go jeszcze oczyscic delikatnie z brudu druciaczkiem razem z gwintem.
Po wykreceniu nakretki, musimy zdjac zabezpieczenie, przyda sie do tego srubokret cienki plaski. Chwila kombinacji i wyskakuje bez wiekszych problemow. Zdejmujemy rowniez podkladke spod zabezpieczenia i naszym oczom ukazuja sie bardzo istotne elementy, ktore wplywaja na dluga eksploatacje mechanizmu. Czyli uszczelki i warto zaopatrzyc sie w nowe poniewaz po wielu lata bardzo czesto przestaja nimi byc.

Po wykreceniu i wyczyszczeniu powierzchownym widzimy wewnatrz oringi.

Obrazek

U mnie one wygladaly w bardzo dobrym stanie.
Teraz istotna sprawa jest nie uzywanie mlotka, poniewaz latwo o zniszczenia. Najlepiej uzyc do tego ściągaczy - sa specjalne do wycieraczek nawet, albo po prostu samemu takie stworzyc. U mnie mimo ze mialem okazaly sie nie przydatne bo bardzo latwo zeszly bez uzycia sily. Choc w wielu wypadkach moze byc bardzo ciezko je zdjac.

Obrazek

Ogladamy ten trzepien i czyscimy go papierem sciernym na blysk, warto obejrzec jego stan. Dobrze by bylo gdyby nie mial wzerow, ale jak juz wycieraczki chodza ociezale to prawdopodobnie w tym miejscu pojawily sie juz wzery. Mimo wszystko czyscimy papierem sciernym a potem benzynka (jak ktos ma jeszcze kompresor mozna powietrzem poprawic)

Obrazek

Ja uzylem włókniny do tego zabiegu na sam koniec, uzywalem tez druciaka i innych narzedzi. Teraz sie swieci jak psu jaja. Ponizej zdjecia z prac:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyczyszczeniu smarujemy, ja uzylem do tego smaru grafitowego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warto przesmarowac te przeguby:

Obrazek

Sprawdzamy stan mechanizmu w miejscu gdzie znajduje sie silniczek, jak jest twarda masa to warto wyczyscic i zmienic smar:

Obrazek

Sprawdzamy tez stan frezow na samych ramionach:

Obrazek

Wszystko skladamy w odwrotnej kolejnosci, zakladamy nowe oringi. Montujemy do auta i cieszymy sie wycieraczkami ktore chodza bez oporu :)

Obrazek

Oryginalnie byly jeszcze takie kapturki gumowe ochronne aby woda nie dostawala sie do tulejek. Jednak u mnie to juz odpadlo. Jak ktos ma do czegos takiego dostep to warto mimo wszystko to miec.

Mam nadzieje ze komus kto jeszcze tego nie robil sie przyda
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wolfik0
Audi Mastah
Audi Mastah
Posty: 711
Rejestracja: 2011-07-22, 22:20
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: zabrze

Post autor: wolfik0 »

Ciekawy tutorial :D możnaby się nawet pokusić o wypolerowanie tych sworzni z frezami :mrgreen:
()()()() Jedna rodzinka VW
Awatar użytkownika
frost12q
Mechanik
Mechanik
Posty: 213
Rejestracja: 2012-03-11, 13:45
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Gryfino

Post autor: frost12q »

A dziek za mile slowa, wszelkie uwagi mile widziane. Nie jestem mechanikiem ale lubie czasami cos zepsuc.

Sam czesto korzystam z foto relacji Min twojej :P i innych uzytkownikow i sa baaardzo pomocne. Dlatego postanowilem przy okazji swoich prac zrobic kilka zdjec i teraz nadarzyla sie chwila czasu zeby cos wyskrobac :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy”