[100 C4] Radio Alpha- pomoc z ogarnięciem

Subwoofery, skrzynie, głośniki, radiootwarzacze, nawigacje GPS, radia CB.
Jimmy
Adept
Adept
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-18, 16:21
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Piotrków-Warszawa

[100 C4] Radio Alpha- pomoc z ogarnięciem

Post autor: Jimmy »

Witam,

Kupiłem do swojej Czornej radio z epoki. Potrzebowałem tylko odtwarzacz z radiem gdyż głównie to jego słucham. Jak chcę posłuchać muzyki to mam adapter BT i zgrywam go sobie z radiem.

Znalazłem w fajnym stanie i niskiej cenie radio Alpha ale mam teraz problem z podłączeniem.
Nie do końca ogarniam, co gdzie i jak, może ktoś mi pomoże?

W środkowej kostce widzę że mam podłączenie + i - od głośników- lewy i prawy. Tutaj względnie luz ale pytanie, czy mogę w jakiś sposób podłączyć dwa głośniki lewe (przód/tył) i dwa głośniki prawe (przód tył). Jest na to jakaś metoda?

Kolejna rzecz to pomoc z rozszyfrowaniem pozostałych kostek ISO. Pierwsza z oznaczeniem NF/ST. 6 no i ta najniższa. Co i jak powinienem podłączyć aby wszystko mi zagrało?

Pomożecie?

Obrazek

Obrazek


EDIT:

Dobra, trochę internetu przegrzebałem i jeżeli dobrze rozumiem, że kostki ISO są uniwersalne to w kostce najniżej:
Górny rząd- Sterowanie wzmacniaczem i +12 (od lewej do prawej)

Dolny rząd- Napięcie pod stacyjkę, podświetlenie (nie wiem, jaki to kabel, jak sprawdzić napięcie), masa (od lewej do prawej)

Nadal nie wiem co z górną kostką, i czy jest jakaś metoda na podłączenie 4 głośników w miejsce dwóch.
Ostatnio zmieniony 2018-07-12, 18:37 przez Jimmy, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
MARO
Mechanik
Mechanik
Posty: 119
Rejestracja: 2016-03-30, 21:12
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Wałcz
Podziękował: 1 raz

Post autor: MARO »

Tu jest Schemat od oryginalnego radia gamma z setki z 92.
Ogólnie duża kostka to tylne głośniki. Gdy kupowałem nowe radio nowsze na dwie kostki to musiałem zastosować adapter na tylne głośniki i wpiac je gdzieś w dwie kostki. Jak przeszukasz moje tematy to powinnes znaleźć. Tam opisałem to i owo.
Obrazek

Na pierwszy rzut oka to w tym radiu nie masz obsługi tylnych glosnikow, pewnie dlatego chcesz podpiąć bo Ci nie grają?
Ostatnio zmieniony 2018-06-06, 22:51 przez MARO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomas
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 410
Rejestracja: 2013-09-13, 20:09
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Głubczyce (opolskie)

Post autor: Tomas »

Jimmy pisze:W środkowej kostce widzę że mam podłączenie + i - od głośników- lewy i prawy. Tutaj względnie luz ale pytanie, czy mogę w jakiś sposób podłączyć dwa głośniki lewe (przód/tył) i dwa głośniki prawe (przód tył). Jest na to jakaś metoda?
Jimmy pisze:czy jest jakaś metoda na podłączenie 4 głośników w miejsce dwóch.
Możesz sobie zmostkować (spiąć) razem przedni głośnik z tylnym. Prawy przedni z tylnym prawym i z lewymi to samo. Ale to obciążenie dla radia. Jak będziesz dłużej tak słuchał to w końcu w radiu przepali się końcówka mocy.

[ Dodano: |7 Cze 2018|, o 13:00 ]
Jimmy pisze:Dolny rząd- Napięcie pod stacyjkę
Nie, na dole masz mieć napięcie cały czas, tak zwane podtrzymanie pamięći. A + od stacyjki podłączasz dajesz w górnym rzędzie.
Była 100 C4 2,5 AAT

Jeśli miałbyś wybrać między dziewczyną a C4... To wybrałbyś 100 czy A6 ?
Jimmy
Adept
Adept
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-18, 16:21
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Piotrków-Warszawa

Post autor: Jimmy »

Dzięki za pomoc.
Możesz sobie zmostkować (spiąć) razem przedni głośnik z tylnym. Prawy przedni z tylnym prawym i z lewymi to samo. Ale to obciążenie dla radia. Jak będziesz dłużej tak słuchał to w końcu w radiu przepali się końcówka mocy.
Właście zastanawiałem się, czy takie rozwiązanie da rade. Chodzi mi tylko o uciągnięcie głośników w tylnych drzwiach. Nie mam suba, mam podejrzenie, że głośniki "MAGNAT" które mam na tylnej półce to samoróbka i chciałbym się ich pozbyć.

Czy jest jakieś rozwiązanie aby nie zamęczyć radia? Jakiś wzmacniacz dodatkowy?

Nie potrzebuję nie wiadomo czego ale nie chcę zrobić teraz na szybko a za rok wszystko poprawiać bo coś się popali. Chcę zrobić raz ale porządnie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomas
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 410
Rejestracja: 2013-09-13, 20:09
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Głubczyce (opolskie)

Post autor: Tomas »

Nie masz w tym radiu wyjścia na wzmacniacz. Ale możesz kupić wzmacniacz z high input. Czyli taki do którego podłączasz sygnał który miał iść na głośniki o on go wzmocni tak jak w przypadku low input czyli takiego zwykłego którego puszczamy chichem. Spróbuj podłączyć tył przez wzmacniacz a przód pod samym radiem. Jak przód będzie za cichy to znaczy, że musisz przód też podpiąć pod wzmacniacz i powinno być ok.

Wejście high input wygląda tak:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-06-07, 16:55 przez Tomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Była 100 C4 2,5 AAT

Jeśli miałbyś wybrać między dziewczyną a C4... To wybrałbyś 100 czy A6 ?
Jimmy
Adept
Adept
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-18, 16:21
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Piotrków-Warszawa

Post autor: Jimmy »

Tomas- dzięki za rozjaśnienie wszystkiego.

Chyba ostatnie pytanie i będę w domu:

Kupuję wzmacniacz z High Input i teraz:

Z kostki ISO głośnikowej wychodzę na wzmacniacz (+ i - jakoś podłączam) ---> do wzmacniacza wpinam 4+ i 4 - (wtedy wzmacniacz zasila 4 głośniki).

Tak to powinno działać?

No i ostatnie pytanie, wzmacniacze HI-Input widzę w cenach powyżej 300 zł i mocy powyżej 200W do poważniejszej zabawy. Nie ma niczego tańszego? Jakiegoś "adaptera" albo niewielkiego wzmaka? Nie chcę budować Car Audio, chce po prostu aby grało po japońsku- jako-tako ;-)
Czasem posłucham wiadomości, czasem odpalę jakąś piosenkę i tyle. Po kosztach ale bez druciarstwa.
Awatar użytkownika
Tomas
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 410
Rejestracja: 2013-09-13, 20:09
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Głubczyce (opolskie)

Post autor: Tomas »

Nie, w Twoim przypadku z ISO glosnikowego wychodzisz 2+ i 2- a z wzmacniacza juz możesz zrobic 4 wyjścia.
Zasilanie do wzmacniacza podciadnac sobie musisz prosto z akumlatora (nie zapomnij dodać bezpiecznika) a odpalenie wzmacniacza z tej drugiej kostki iso. Ten na gorze po lewej ze znaczkiem antenki.
Takich wzmacniaczy z high input widze pelno na allegro po 100-150zl
Ostatnio zmieniony 2018-06-07, 18:41 przez Tomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Była 100 C4 2,5 AAT

Jeśli miałbyś wybrać między dziewczyną a C4... To wybrałbyś 100 czy A6 ?
void
Mechanik
Mechanik
Posty: 138
Rejestracja: 2012-10-31, 15:12
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Pomorskie

Post autor: void »

_tagi
Jimmy
Adept
Adept
Posty: 7
Rejestracja: 2018-05-18, 16:21
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Piotrków-Warszawa

Post autor: Jimmy »

Temat starego radia nieaktualny. Nie działało dobrze, po kilkunastu sekundach grania wyłączało się (coś pewnie się nagrzewało i odcinało dźwięk, wszystko działało poza dźwiękiem).

Kupiłem nowe radio, tym razem Beta CC Blaupunkta.

Mam kolejny problem, pomóżcie proszę w rozszyfrowaniu kostki. Szukałem informacji w necie ale mam kilka rozbieżnych opinii.
Oto schemat z radia:

Obrazek

I zgodnie z tym schematem lecimy:
Obrazek

Kostka A (zasilająca):
1- pusta
2- gdybym miał telefon to bym to wykorzystał?
3- niektórzy piszą, że jest to + po stacyjce (ale ja mam w 5 podłączony)
4- pusta
5- ???? (posłużyłem się kostką iso z poprzedniego radia- Alpha, i tutaj mam podłączony + po stacyjce)
6- podświetlenie (dobrze rozumiem, że zwykłe 12V tutaj podłączam? Jak podłącze ten sam kabel co od stacyjki to zawsze będę miał podświetlone radio po włączeniu go?)
7- Plus z akumulatora (pamięć)
8- Masa

Kostka B (głośnikowa)
Tutaj nie mam pytań

Kostka C-
5-???- zasilanie wzmacniacza zewnętrznego może?
6-???
7/8/9/10- line-out- wszystko jasne (rozumiem, że mogę ori zestaw aktywnych głośników na tył od razu podpiąć bez wzmacniacza tak?)
A jak nie ori to wyjść na wzmacniacz zewnętrzny.

Poroszę kogoś mądrego o wyjaśnienie wątpliwości.

Radio gra tak jak grała Alpha- można je włączyć tylko na zapłonie, po wyłączeniu pojazdu już nie można.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio, GPS, CB”