[A6 C4] Szyber ogarniety. Jak wyeliminować stuki w przesloni

Ravi224
Adept
Adept
Posty: 43
Rejestracja: 2016-06-20, 18:00
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Podlasie

[A6 C4] Szyber ogarniety. Jak wyeliminować stuki w przesloni

Post autor: Ravi224 »

Siema. Wczoraj pojechałem umyć auto i wracając z myjni(przy ok 8 stopniowym mrozie) po 5 km szyber sam sie otworzył(znaczy chciał się otworzyć) ale niestety przymarzł i słyszałem tylko trzask. Poczekałem do dzisiaj i sprobowałem go otworzyc. niby wszystko działa i uchylanie i otwieranie ale słysze że silnik jakoś ciężej pracuje to po pierwsze a po drugie nie domyka się do końca(brakuje jakies 2-3mm do pełnego domknięcia(zapada się)). Zauważyłem jeszcze ze nie blokuje się pod koncem ta podsufitka szyberdachu tylko mozna ją wsunąć pod podsufitke aż się schowa. A teraz najważniejsze. Po uchyleniu zobaczyłem takie jak na zdjęciu połamane pręciki. Co one trzymają i jak się do nich dobrac?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-06-30, 07:48 przez Ravi224, łącznie zmieniany 2 razy.
kEru
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 262
Rejestracja: 2014-03-15, 17:49
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Suwałki

Post autor: kEru »

Złamane uchwyty rynny, które odprowadzają wodę, podsufitka w dół i demontaż całego szyberdachu niestety.
Można spróbować wyregulować szyberdach ręcznie imbusem tak aby był na równo z karoserią, a później sprawdzić jak elektrycznie się otwiera i zamyka. Jak szyberdach blaszany to tani w zakupie.
Ravi224
Adept
Adept
Posty: 43
Rejestracja: 2016-06-20, 18:00
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Podlasie

Post autor: Ravi224 »

Akurat szyberdach jest szklany Webasto. A bez zdejmowania podsufitki da sie to jakoś zrobić? Teraz za pewne przy deszczu bedzie ciekła woda do środka?
kEru
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 262
Rejestracja: 2014-03-15, 17:49
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Suwałki

Post autor: kEru »

Ravi224 pisze:Akurat szyberdach jest szklany Webasto. A bez zdejmowania podsufitki da sie to jakoś zrobić? Teraz za pewne przy deszczu bedzie ciekła woda do środka?
Wątpię żeby Tobie się udało bez demontażu naprawiać. Swój szklany webasto też miałem w ten sam sposób uszkodzony to przełożyłem tą rynnę z mocowaniami z blaszanego szyberdachu (są zamontowane na plastikowe kołki które trzeba wybić i ściągnąć, następnie na środku rynny zrobić 2 dziurki aby włożyć metalową spinkę z taśmą która przymocowana jest do materiałowej zasuwy. Jeżeli uszczelka szyberdachu dobrze przylega to teoretycznie nie powinno, ale ta rynna odprowadza wodę z tylnej części tam gdzie jest napis webasto, więc nie zdziw się żeby nie zalało Cię któregoś dnia. :-)
Ravi224
Adept
Adept
Posty: 43
Rejestracja: 2016-06-20, 18:00
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Podlasie

Post autor: Ravi224 »

Dobra sprężyłem poślady i jakies 2h temu zdjąłem podsufitke, aby dobrać się do tego ustrojstwa. Na pierwszy rzut oka tragedii nie ma. Szyberd otwiera się i zamyka normalnie, mimo urwanych elementów(na zdjęciu kilka postów wyżej). Jak mowiłem szyberdach od tamtego momentu z jednej strony był delikatnie zapadniety. Po zdjecu kurtynki zobaczyłem po śrubach(torx 3 szt), ze został jakby przesuniety bo stare slady od srub sa kilka mm obok(zdjęcie poniżej).
Obrazek
I tu pytanie: jak ustawic ten szyber tak aby było szczelnie i otwierał się w każdą strone? Dodam ze probowałem przesunac na stare miejsca sruby ale nie dało się.
Kolejna sprawa to czym złączyc te pręciki z tą(rynna?) aby to dobrze się trzymało. Jakiś klej 2-składnikowy czy spawarka? No i jak te pręty dostac? Są montowane na wcisk, bo zadnej srubki mocującej je nie widac?
Obrazek
Obrazek
Ostatnia sprawa to uszczelka na około szyberdachu. Jak widac na zdjęciu pojawiła się szparka i lejac wodę po dachu przez nią własnie wlatuje woda do środka. Zdjąłem kawałek uszczelki bo myślałem że sparciała, ale okazała się być miekka, tylko dlaczego się skurczyła?
Obrazek
kEru
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 262
Rejestracja: 2014-03-15, 17:49
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Suwałki

Post autor: kEru »

Tymi śrubami regulujesz położenie blachy szyberdachu (góra-dół) tak aby był na równo z linią dachu.

Tych elementów nie skleisz, tylko wymiana - są na wcisk. One trzymają rynnę i dzięki niej woda nie wlewa się do środka tylko spływa do odpływów.

Pewnie przez warunki atmosferyczne jak i wiek samej uszczelki, możesz spróbować ją ściągnąć i ściślej zamontować. W aso 500zł kosztuje. U mnie też jest może milimetr szpary.
Ravi224
Adept
Adept
Posty: 43
Rejestracja: 2016-06-20, 18:00
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Podlasie

Post autor: Ravi224 »

Czyli jak regulowac to jedna osoba niech pchnie do gory caly szyber a druga dokreca tak?

No a jakbym chcial dostac to jak? Podwazac ciac? Wydaje mi sie ze sa z alu wiec moze wyjac rynne i sprobowac pospawac? Zadnego szyberka na czesci nie ma ;/
A jak ylu ciwbie jest szpara to przecieka?
kEru
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 262
Rejestracja: 2014-03-15, 17:49
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Suwałki

Post autor: kEru »

Ravi224 pisze:Czyli jak regulowac to jedna osoba niech pchnie do gory caly szyber a druga dokreca tak?

No a jakbym chcial dostac to jak? Podwazac ciac? Wydaje mi sie ze sa z alu wiec moze wyjac rynne i sprobowac pospawac? Zadnego szyberka na czesci nie ma ;/
A jak ylu ciwbie jest szpara to przecieka?
Tymi śrubami jedynie doregulujesz pozycje blachy, najpierw ustawiasz ręcznie szyberdach na silniku imbusem, a później na poprawkę tą blachą regulujesz jeżeli np. z jednej strony jest opuszczona, a z drugiej na równo z linią dachu jest.

Na allegro/olx trochę tego jest, pojeździj po okolicy może gdzieś na szrocie znajdziesz. Ja bym na Twoim miejscu zdemontował podsufitkę i szyberdach. A czy to skleisz lub pospawasz? Nie wiem to jest element pracujący. U mnie jest sucho jak pieprz.
Ravi224
Adept
Adept
Posty: 43
Rejestracja: 2016-06-20, 18:00
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Podlasie

Post autor: Ravi224 »

Powiem tak. Jedna strona mi opadla bo tym jak otworzyl mi sie w czasie mrozu, ale jak mowilem dociagnalem tymi srubami tak aby byl rowny po calosci i teraz jest w porzadku. No ale musze jeszcze dostac te rynienke i jakas ja ogarnac. A do wyjecia uszczelki musze demontowac szybe?
kEru
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 262
Rejestracja: 2014-03-15, 17:49
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Suwałki

Post autor: kEru »

Uchylasz do góry szyber, odkręcasz 4 śruby i na stole zdemontujesz uszczelkę.
Ravi224
Adept
Adept
Posty: 43
Rejestracja: 2016-06-20, 18:00
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Podlasie

Post autor: Ravi224 »

Dobra z szyberdachem poradzilem. Kupilem blaszany szyber i po prostu przenitowalem same mocowania rynny bo ta z blaszanego byla delikatnie inna no i poki co wszysstko dziala, ale przed założeniem podsufitki chce pozbyc sie jednego denerwujacego problemu. Jak pozbyc sie stuków z przeslony szyberdachu. Nawet jak sie jedzie po rownej drodze słychac denerwujace stukanie z okolic tych bolczyków co trzymaja ta przesłone. Ktoś walczył z tym?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lusterka, szyby, szyberdach”