[ALL ] Przerabianie lamp soczewkowych - fotostory

Modyfikacje, pomysły i jak sama nazwa wskazuje rezania, rezania i jeszcze raz rezania
pioootr
Adept
Adept
Posty: 11
Rejestracja: 2016-05-22, 14:42
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Wrocław

[ALL ] Przerabianie lamp soczewkowych - fotostory

Post autor: pioootr »

Cześć !

Chciałem pokazać mój sposób na przerobienie przedniej lampy soczewkowej Audi C4.

Jako dawcę wybrałem "zwykły" projektor Hella H7 ze Skody Fabii 3. Nie chciałem xenonu, aby nie zwracać na siebie uwagi Policji, nie chciałem bi-halogenu, bo moje światła drogowe świecą dobrze.

Obrazek

Zalety projektora z Fabii 3:
- stan jak nowy (używki kupujemy praktycznie z rocznych aut, seryjnie posiadających światła do jazdy dziennej)
- dobra jakość światła (projektor Hella H7 z soczewką 3")
- prosty montaż (brak ruchomych elementów, np mechanizmu przesłony)
- niska cena zakupu
- dobra dostępność

Zaczynamy od zakupu używanej lampy po przejściach:

Obrazek

Ja za jedną lampę zapłaciłem 50 zł, za drugą 80 zł.
Tutaj mała uwaga. Handlarze często od tych najtańszych lamp odcinają kostkę elektryczną i blaszkę mocującą żarówkę H7 - trzeba się dokładnie dopytać.

Występują dwa rodzaje takich blaszek:

Obrazek

Do zamocowania żarówki H7 w projektorze pasuje tylko ta po lewej stronie. Można ją także kupić w ASO, nazywa się klamra mocująca, kosztuje 32 złote.
Numer części 3B0 941 160 B.

Aby zamontować nowy projektor w naszym odbłyśniku należy przesunąć dolne otwory montażowe o 4 mm w dół (ich rozstaw pasuje idealnie)

Zaznaczany:

Obrazek

i wiercimy

Obrazek

otwór wypada na granicy kołnierza odbłyśnika.

Należy też wypiłować dwa otwory w górnym kołnierzu odbłyśnika:

Obrazek

Aby nowy projektor nie przeszkadzał światłu p/mgielnemu należy spiłować fragment wywiniętej krawędzi oprawki soczewki (od dołu):

Obrazek

Przerabianie naszego odbłyśnika zaczynamy od owinięcia go filią spożywczą, aby nie zniszczyć metalizowanej powłoki:

Obrazek

Od wewnętrznej strony, z boku należy wyfrezować zagłębienie (2,0 - 2,5 mm) aby zmieściła się w nim soczewka:

Obrazek

Powiększamy otwór na soczewkę. Inżynierowie Audi przywidzieli, że po 20 latach wiele osób będzie wymieniało projektory na lepsze i dlatego pokazali nam granicę, do której można bezpiecznie powiększyć otwór na soczewkę (widać ją dokładnie na zdjęciu wyżej).

Obrazek
Obrazek

Należy jeszcze zebrać trochę materiału na górnej krawędzi otworu na soczewkę:

Obrazek

Z przodu wygląda tak:

Obrazek

Teraz gwintujemy (M4) otwory w oryginalnych słupkach:

Obrazek

i wstępna przymiarka:

Obrazek

Teraz widać dokładnie, dlaczego należy wyfrezować zagłębienie bocznie od otwory na soczewkę.

Do zamocowania projektora użyłem śrub M4 o długości 50 mm. Wkręciłem je w słupki na klej dwuskładnikowy zamiast oryginalnych wkrętów. Jako dystansów użyłem nakrętek:

Obrazek

Na górze 5 nakrętek M4, na dole 4 nakrętki M4 + 2 nakrętki M5 (na dole dystans musi być o 5 mm większy).

Starłem srebrną powłokę, zamaskowałem światło drogowe:

Obrazek

i polakierowałem farbą Motip Chrome effect. Nie zbyt to fachowe rozwiązanie, ale miało być budżetowo. Jeśli zacznie złazić, to odbłyśniki pójdą w całości do regeneracji. Nie chciałem też robić czarnego "bad look'a"

Przed poskładanie lampy trzeba jeszcze przerobić plastik, który trzyma odbłyśnik i umożliwia jego regulację góra - dół:

Obrazek

Ustawiłem też trochę wyżej światło p/mgielne, tak aby jego linia odcięcia wyrównała się z niewielkim cieniem, jaki daje projektor H7:

Obrazek
Obrazek

Aby to zrobić, należy ściąć o około 1 - 1,5 mm gumowy kołek na dolnym mocowaniu światła p/mgielnego i trochę mocnej dokręcić nakrętkę.

Po poskładaniu wygląda tak:

Obrazek

Widok od tyłu:

Obrazek

kostkę dla żarówki H7 przylutowałem do oryginalnej wiązki elektrycznej.

Poniżej porównanie, jak świeci poskładana lampa z soczewką Hella H7 (na górze) w porównaniu do oryginalnej, umytej lampy (na dole):

Obrazek

Niestety trochę za mały otwór na soczewkę H7 zabiera część światła. Poniżej porównanie, jak świeci goły projektor H7 i oryginalna, brudna w środku lampa:

Obrazek

Efekt na drodze, pomimo wszystkich niedoskonałości takiej przeróbki ... SUPER !!!
Oryginalne lampy, nawet po umyciu w środku, nie mają startu do nowych projektorów z Fabii. Ze świateł p/mgielnych też jestem bardzo zadowolony, na prawdę warto pokombinować i trochę je podnieść.

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Ostatnio zmieniony 2017-04-05, 08:15 przez pioootr, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grisza
Adept
Adept
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-01, 15:08
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Wrocław

Post autor: grisza »

Spoko, fajna wizja :-D
Awatar użytkownika
Kulfon
Czeladnik
Czeladnik
Posty: 56
Rejestracja: 2016-01-16, 11:27
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: SO

Post autor: Kulfon »

Kawałek dobrej roboty, soczewka dobrze schowana i nie widać patentowania, więc i dowód nie pleci. Tylko pytanie teraz takie, jakby oryginalne soczewki oddać do regeneracji to ciekawe czy by była wielka różnica to tych z fabii.
Jest 100c4 2,8 AAH
Doszło 100c4 2,3 AAR
pioootr
Adept
Adept
Posty: 11
Rejestracja: 2016-05-22, 14:42
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Wrocław

Post autor: pioootr »

Moje oryginalne soczewki nie były wypalone. Na zdjęciu widać, że świecą podobnie jasno jak te z Fabii, bo i moc żarówek taka sama.

Nowe projektory Hella H7 świecą przede wszystkim dużo szerzej i na tym polega zasadnicza różnica. W trakcie jazdy jest super oświetlone pobocze, zarówno z lewej i z prawej strony.

Za regenerację odbłyśnika w starym projektorze zapłacisz około 80 zł, czyli tyle samo co za nowy "szerokokątny" projektor H7.
GreenGreen
Mechanik
Mechanik
Posty: 192
Rejestracja: 2013-12-09, 12:21
Imię: Mariusz
Moje Audi: A6 C4
Rok produkcji: 1995
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Krzeszowice
Płeć:

Post autor: GreenGreen »

ja mam odnowione oryginały - gdyby było to warte ceny jaką dałem za regenerację to nie montowałbym soczewek od roomstera :P
Awatar użytkownika
hexman
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 263
Rejestracja: 2011-12-27, 23:08
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: SBI

Post autor: hexman »

pioootr, :ok: :ok:
pioootr
Adept
Adept
Posty: 11
Rejestracja: 2016-05-22, 14:42
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Wrocław

Post autor: pioootr »

Zrobiłem zdjęcia jak te moje lampki świecą

Pierwsze zdjęcie to światła mijania, czyli moje projektory z Fabii i standardowe żarówki H7 Bosch Pure Light za 15 zł sztuka

Obrazek
---------------------------------

Drugie zdjęcie to oświetlenie H7 + H3 (przeciwmgielne ze 100W żarówką off-road)

Obrazek
(teraz już wiecie, czemu tak lubię światła p/mgielne :-P)
---------------------------------

Trzecie zdjęcie to oświetlenie H7 + H1 (długie ze zwykłą żarówką)

Obrazek


Wszystkie zdjęcie zrobiłem tak samo.
F=2.8; t=0,5 sec
Awatar użytkownika
msk
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 403
Rejestracja: 2012-04-16, 20:10
Imię: Michal
Moje Audi: 100 C4
Rok produkcji: 1994
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Sedan
Trakcja: FWD
Skąd: dw/kol
Podziękował: 2 razy

Post autor: msk »

przeciwmgielne oryginalnie już oślepiają jadących na przeciwko, a Ty je jeszcze podniosłeś żeby świeciły wyżej? Dobrze rozumiem?
Ostatnio zmieniony 2017-02-11, 20:52 przez msk, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
pioootr
Adept
Adept
Posty: 11
Rejestracja: 2016-05-22, 14:42
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Wrocław

Post autor: pioootr »

Dobrze.

Nikt mi jeszcze nie mrugał, że go oślepiam p/mgielnymi...
Awatar użytkownika
bieniek
Adept
Adept
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-01, 19:34
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Oslo

Post autor: bieniek »

Bardzo ciekawy pomysł, i wygląda na solidnie wykonane :ok: :ok:

Ale nie dało się znaleźć soczewek w dokładnie tym samym rozmiarze?
Pytam, bo skądś chyba musiałeś wiedzieć, że od Fabii podejdą??
Part of knowing where you're at is where you're not.
dechpo
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 478
Rejestracja: 2012-04-23, 19:39
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Warszawa

Post autor: dechpo »

pioootr, świetne rezanie, dzięki za dokumentację, napewno przyda się nie jednemu forumowiczowi. Czy mógłbyś jeśli to nie problem wrzucić zdjęcie poskładanej lampy? Ciekawi mnie czy wygląd różni się bardzo od oryginału.
pioootr
Adept
Adept
Posty: 11
Rejestracja: 2016-05-22, 14:42
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Wrocław

Post autor: pioootr »

Tak wygląda auto z nowymi światłami, celowo nie umyte do zdjęć. Nie wypolerowałem jeszcze kloszy i czekam na nowe kierunki.

Obrazek

Obrazek

Jest dużo projektorów z soczewkami 2,5 cala, które na pewno dałoby radę lepiej spasować. Problem w tym, że pochodzą one z aut ponad 10 letnich (np. z Audi TT lub A6 C5) i kupując używki trzeba je zazwyczaj oddać do regeneracji.

Skąd wiedziałem, że od Fabii 3 będzie pasować? Bo od starszego Roomstera pasują.
Ostatnio zmieniony 2017-02-13, 14:00 przez pioootr, łącznie zmieniany 1 raz.
GreenGreen
Mechanik
Mechanik
Posty: 192
Rejestracja: 2013-12-09, 12:21
Imię: Mariusz
Moje Audi: A6 C4
Rok produkcji: 1995
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Krzeszowice
Płeć:

Post autor: GreenGreen »

Kolega wyżej ma rację - soczewki roomster a fabia 3 to niemalże to samo tyle że od fabi są o kilka mm mniejsze.

Jasne że dałoby się wsadzić lepiej 2,5 calowe soczki ale tak jak wyżej wspomniano są one z ponad 10 letnich aut a wtedy konstrukcja soczewki była podłużna a efekt świecenia podobny do naszych oryginalnych soczków którym nawet regeneracja nie wiele daje. Natomiast parę latek przed roomsterem zaczęto projektować i robić soczewki w konstrukcji spłaszczonej i szerokiej co daje sporo światła na boki i do przodu. I to właśnie o szerokość soczewki i odblaśnika najbardziej się rozchodzi. Im większa tym więcej światła.
Awatar użytkownika
bieniek
Adept
Adept
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-01, 19:34
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Oslo

Post autor: bieniek »

OK OK koledzy :ok:
Pytałem z ciekawości bo zastanawiałbym się sam nad takim projektem brzmi świetnie coś jak projekt dla mnie ale jak przeczytałem że jest jakby niepełne pole świecenia to mi zmiętkło. Moje lampy świecą dobrze, specjalnie pojechałem wieczorem do lasu sprawdzić, ale moje żarówki nie dają takiej białej barwy, to także wina zużytych wkładów?
Part of knowing where you're at is where you're not.
GreenGreen
Mechanik
Mechanik
Posty: 192
Rejestracja: 2013-12-09, 12:21
Imię: Mariusz
Moje Audi: A6 C4
Rok produkcji: 1995
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Krzeszowice
Płeć:

Post autor: GreenGreen »

gdzie ktoś pisze, że w soczkach od roomstera czy fabii są niepełne pola świecenia ? To oryginalne soczki a6 świecą niepełnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rezanie”