[A6-1.9TDI 1Z] Chłodzenie silnika 1Z po wyłączeniu w gorace

Wszystko co tyczy się silników rzędowych czterocylindrowych wysokoprężnych.
Pawel_Quattro
Adept
Adept
Posty: 41
Rejestracja: 2015-10-15, 21:32
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Białystok

[A6-1.9TDI 1Z] Chłodzenie silnika 1Z po wyłączeniu w gorace

Post autor: Pawel_Quattro »

Witam,

Sprawa dotyczy Audi 80, jednak sa to te same silniki. Auto jest w rodzinie od 1997r (rok produkcji 1993), jakis czas temu w upalne dni po wylaczeniu silnika zalaczaly sie wentylatory, które dodatkowo dochladzaly rozgrzany silnik. Wiem, ze ta funkcja jest stosowana w 1z, poniewaz w a4b5 (równiez 1z) dziala bez problemu. Nie moge sie doszukac informacji, który czujnik powoduje zalaczenie wentylatorów po wylaczeniu silnika. Jezeli ktos ma informacje to prosze o pomoc.

Z tego co mi wiadomo dochladzanie silnika ma zapobiec peknieciu glowicy w silnikach z doladowaniem.

Pozdrawiam
Pawel.
Ostatnio zmieniony 2016-06-29, 16:46 przez Pawel_Quattro, łącznie zmieniany 1 raz.
Pawel_Quattro
Adept
Adept
Posty: 41
Rejestracja: 2015-10-15, 21:32
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Białystok

Post autor: Pawel_Quattro »

Panowie, czy ktoś ma jakąś wiedzę i pomoże w temacie?
Rafał_93
Mechanik
Mechanik
Posty: 196
Rejestracja: 2016-01-11, 09:49
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Toruń

Post autor: Rafał_93 »

Pawel_Quattro, czujnik pewnie włącza ten sam co podczas pracy silnika. Poszukałbym schematu elektrycznego i przyjrzał się osobiście przekaźnikom. Moim zdaniem to tam będzie problem.
Audi A6 C4 2.5 TDI AAT Automat
Pawel_Quattro
Adept
Adept
Posty: 41
Rejestracja: 2015-10-15, 21:32
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Białystok

Post autor: Pawel_Quattro »

Silnik nagrzewał się dość mocno z winy zarośniętej chłodnicy, dzisiaj wymienię ją na nową. Pierwszy I drugi bieg wentylatorów działa jak najbardziej poprawnie. Przekaźniki nie są zaśniedziałe, przejrzałem praktycznie wszystkie. Nie mogę jednak dojść, który z nich jest odpowiedzialny za drugi bieg wentylatorów?

Może ktoś dysponuje schematem elektrycznym układu chłodzenia? nie mogę go zlokalizować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki czterocylindrowe”