mocniejsza żarówka na słabą linię?

kobalto
Adept
Adept
Posty: 17
Rejestracja: 2019-04-12, 00:32
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Bytom

mocniejsza żarówka na słabą linię?

Post autor: kobalto »

Witam.

Chcę zrobić dość nietypową (selektywną!) instalację oświetleniową mianowicie do pozycyjnych połączyć kablem jeszcze jedną żarówkę w miejsce zaślepki po przeciwmgielnych.

Jest na tej linii żarówka 5W czy jak podłączę jakąś co ma 50W układ powinien wytrzymać? Akumulator na pewno da radę, jest nowy, markowy i z dużą pojemnością.


Dzięki z góry za odpowiedź!
ryba80
Mechanik
Mechanik
Posty: 175
Rejestracja: 2011-07-07, 23:53
Imię: Rafał
Moje Audi: A6 C4
Rok produkcji: 1996
Silnik: 2.5TDI 140KM (AEL)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Rybno koło Działdowa
Płeć:

Post autor: ryba80 »

Trochę mnie dziwią takie pomysły no ale cóż. Jeżeli to podłączysz pewnie poleci bezpiecznik bo od postojowych jest chyba 5 albo 7.5A. Jeżeli włożysz większy bezpiecznik to zaczną się grzać przewody lub się zapalą, albo stopią sie styki w "pająku" i będziesz miał "palący" problem. Przekroje kabli i dobór bezpieczników są ze sobą ściśle powiązane. Jak chcesz to zrobić porządnie wyprowadź z szyny zasilającej +12V poprzez bezpiecznik i przekaźnik, sterowanie przekaźnika podpiąć do pozycyjnych i wtedy bedzie to miało ręce i nogi.
FAŁDZIK
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 390
Rejestracja: 2011-06-08, 15:42
Imię: Marcin
Moje Audi: A6 C4
Rok produkcji: 1995
Silnik: 2.5TDI 140KM (AEL)
Nadwozie: Sedan
Trakcja: FWD
Skąd: Przemyśl
Płeć:

Post autor: FAŁDZIK »

kobalto, czyli rozumiem, że miałeś przeciwmgłowe i je wywaliłeś i zaślepiłeś otwory? Bo jeśli tak nie było to nie bardzo wiem jak zamierzasz umocować tą dodatkową żarówkę, jakiś odbłyśnik, cokolwiek, dochodzi jeszcze homologacja
co do samego podłączenia to tak jak napisał ryba80, przekaźnik i bezpiecznik
kobalto
Adept
Adept
Posty: 17
Rejestracja: 2019-04-12, 00:32
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Bytom

Post autor: kobalto »

Na elektryce niestety nie bardzo się znam, natomiast tak głośno myślę że jeśli dam jakąś kilkuwatową żarówkę led i większy bezpiecznik to powinno to wytrzymać?
Nie ukrywam że nie bardzo widzę jak miałbym wymienić te kable na grubsze, bo musiałbym rozebrać połowę przodu samochodu.

Dzięki za odpowiedz.
Awatar użytkownika
msk
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 403
Rejestracja: 2012-04-16, 20:10
Imię: Michal
Moje Audi: 100 C4
Rok produkcji: 1994
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Sedan
Trakcja: FWD
Skąd: dw/kol
Podziękował: 2 razy

Post autor: msk »

A jak zamierzasz tą żarówkę tam zamontować jeśli masz zaślepkę w odbłyśniku?
Ani odbłyśnika, ani mocowania, ani soczewki nie masz z tego co widzę - nie mówiąc już o tym że oślepisz wszystkich jak ją założysz na czuja -_-

Tak jak kolega ryba80 mówi - bezpieczniki są po 5A na lewą i prawą stronę osobno. Przewody masz 0,5mm2 a co z tym idzie ich obciążalność prądowa długotrwała ~3A.
Podłączenie czegokolwiek dodatkowego pod tą instalację spowoduje nadmierne grzanie się przewodów i styków - w konsekwencji prowadzące do zwarcia, w ekstremalnym przypadku do pożaru.
Ostatnio zmieniony 2019-08-12, 22:07 przez msk, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
kobalto
Adept
Adept
Posty: 17
Rejestracja: 2019-04-12, 00:32
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Bytom

Post autor: kobalto »

Miałem kosz z zaślepką, rozkręciłem go, nawierciłem otwór, zamontowałem soczewkę z przeciwmgielnych i podłączyłem ją do kabla zasilającego postojowe.
kobalto
Adept
Adept
Posty: 17
Rejestracja: 2019-04-12, 00:32
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Bytom

Post autor: kobalto »

W związku z powyższym instalacja nowego bezpiecznika oraz przekaźnika przy zainstalowaniu nowego, grubszego przewodu przerasta moje możliwości czasowe. Oddam to do najbliższego elektryka samochodowego licząc że mi to zrobi. Przy dostarczeniu samochodu w takim stanie jaki to może być koszt (robocizna+kable, przetwornik i bezpiecznik) :-? , orientuję się ktoś ?
jarek_audi
Mechanik
Mechanik
Posty: 173
Rejestracja: 2014-04-30, 00:13
Imię: Jarek
Moje Audi: A6 C4
Rok produkcji: 1996
Silnik: 2.5TDI 140KM (AEL)
Nadwozie: Sedan
Trakcja: FWD
Skąd: Strzyżów

Post autor: jarek_audi »

Po co takie przeróbki? Co chcesz osiągnąć światła do jazdy dziennej czy co bo nie mogę tego zrozumieć hmmm....
kobalto
Adept
Adept
Posty: 17
Rejestracja: 2019-04-12, 00:32
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Bytom

Post autor: kobalto »

Tak, światłą do jazdy dziennej. Jutro podejdę do elektryka samochodowe i zapytam jakie to są koszta :->
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne”