[ALL ] Instrukcja mycia by zibi06

Wszystko co nie pasuje do w/w kategorii forum a powinno być w dziale "Techniczne"
Awatar użytkownika
Casian
Administrator
Administrator
Posty: 1220
Rejestracja: 2011-09-04, 21:29
Imię: Przemysław
Moje Audi: 100 C4
Rok produkcji: 1993
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Świdnica
Płeć:

Post autor: Casian »

Mam kolejne pytanie:

Jako że lekka odwilż nastała u Nas to i auto zafajdane, niestety niejest aż tak ciepło żeby wyjść na zewnątrz i myć auto z wiadra, a że na mechaniczna myjnie nie chcę jechać, to pytanie brzmi czy myjnie "ręczne" które mają ciśnieniowe myjki są bezpieczne dla Naszych aut ? Chodzi mi o to czy można myć nimi np w takiej chlapie? I czy można tymi środkami chemicznymi przejechać czy może tylko wodą pod ciśnieniem...

Chyba się jasno wyraziłem o co mi chodzi .. .. :-/
Kół możesz mieć cztery ale cylindrów musi być pięć !!

perełka zlotu 2014 wg.butterbean
Auto zlotu Stegna 2018
Dodek
Audi Mastah
Audi Mastah
Posty: 794
Rejestracja: 2011-06-20, 15:43
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: c.k
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Dodek »

widze tomek sie ostro sprezył w 1 poscie ale pozwole sobie o kilka uwag do tego tekstu:

1.1 jesli uzywamy karchera myjemy z daleka bo to strasznie niszczy stary lakier, a jak jest jeszcze gdzieś szpachlowane moze tam po jakimś czasie zacząć pomalutku odpadać wszystko - widziałem na własne oczy coś takiego , o odklejaniu sie emblematów i oznaczeń na klapach nie wspomnę.

Jak juz myjemy karcherem to warto uzyc pewnej techniki , mianowicie:
- najpierw myjemy kola i nadkola aby pierw usunąc najwieksze syfy i
- potem lecimy od dołu do gory - tzn pociagniecia lancą od koła do koła posuwając sie delikatnie pasmami do góry- tym sposobem najlepiej usuwa sie piasek z nadwozia gdyz woda cały czas leci z gory i zbiera to co zostało czasem gdzies pośrodku.

1.2 mycie drzwi - tu myjemy gabką wszedzie - tam gdzie zawiasy i wogóle całe drzwi wokoło na rantach progowych, progi tez myjemy wokolo- na wysokosci szyb też, tak samo robimy z klapą w bagażniku oraz z wlewem paliwa
1.4 nadkola - Tu karcher jest najbardziej wskazany - najlepiej usuwa błoto i inne syfy,
Do mycia alusów najlepszy jest wyłacznie kwas do felg (czy jakkolwiek sie to nazywa) - nic tak dobrze sobie nieradzi z osadem z klocków jak ten preparat , (dimery, apc nie sa aż tak dobre).

1.5 Co do samego mycia - auto przez myciem szamponem musi byc obowiązkowo mokre - mniej trzeba wody z szamponem, myjemy zawsze Ciepłą wodą
Co jeszcze? Nasze audi to kawał blachy warto miec wiadro z 15 -20 litrów , 10 to za mało.
Co do rozwiazania z 2 wiaderkami - to szkoda na to czasu, lepsze 1 a wieksze wiadro z szamponem.
- szampon - jak kto woli ale wg mnie ludwik jest najlepszy.

- rekawica - tu nie polecam lepsza jest zwykla duża gabka, bo lepiej czujesz co myjesz - w rekawicy czasem moze sie coś zaplątać i potem niechcący porysujemy sobie mocno lakier, szczotek tez nie polecam.

-Co do recznika do wycierania na sucho - najlepsza jest ircha.

Co do samego procesu mycia zaraz do splukaniu szamponu czysta wodą a przed suszeniem czasami uzywa sie wosku wodnego (spryskuje sie go małym opryskiwaczem , lub czyms podobnym)- powoduje on ze na aucie nie robią sie az takie (duze) zacieki.
Pominiety został etap suszenia - tu warto miec dostep do sprezonego powietrza -
Czemu - bo tak najlepiej osuszymy auto , dodatkowo bdb spod wszelkich listw , zakamarków (lusterek) usuwa sie nagromadzone tam brudy i osady - ktorych po umyciu wcale nie widać.

1.6 silnik zawsze lepiej myc cieply - jak? Wyłacznie karcherem na goracą wode
Powoduje to ze blok nam nie peknie a smary i brudy sa juz rozgrzane, wiec lepiej zejdą .
Myć nalezy tak : 1 Spłukanie z grubsza gorącą woda, 2 spryskanie płynem aktywnym 3 spłukanie gorącą woda 4 można powtórzyć pkt2 jak silnik jest dalej brudny 5 wydmuchanie wody z wszystkich zakamarkow sprezonym powietrzem.
Jesli elektronika jest pod maską -owijamy to folia np reklamowką - tak samo aparat zapłonowy i alternator. Jesli jest to benzyna przedmuchujemy fajki i aparat zaplonowy.

2.1 do usuwania smoły najlepszy jest czysty olej napedowy bo nie niszczy lakieru

5.2 Co do prania tapicerki to tak zwilzamy , nanosimy srodek, trzemy szczotką ryżową , potem zbieramy wszystko odkurzaczem wodnym , potem gąbka czysta wodą , potem znowu odkurzacz i patrzymy czy plama znikla jak nie powtarzamy do skutku.
Odnosnie prania podsufitek -trzeba postepować naprawde ostrozenie bo chwila nieuwagi i podsufitka sie odkleja.

Brakuje o myciu podwozia po zimie - wbrew pozorom waznej czynności dzieku której najlepiej usuwa sie kilogramy soli z wszelkich zakamarków.
Dodatkowo wypatrzymy gdzie zaczyna brać ruda.
Brakuje tego ze podczas mycia wywalamy wszystkie gumowe dywaniki i je ladnie pucujemy wodą z szamponem.
Wazne jest to ze podczas ich suszenia warto powiesić je na jakiejs barierce i bezwzględnie odwócic spodem do słońca ( guma wtedy nie wyblaknie)
Brakuje o niewidzialnej wycieraczce .
Brakuje o srodku do nabłyszczania opon.


Casian, ja w zime nie jeżdze na automatyczne szczoty bo róznie tam moze byc - czasem cos przymarźnie , przyblokuje sie i moze byc kuku.
Juz polecam jechać na myjnie reczną i zamowić samo mycie suszenie moze koszta troche wieksze
Pozatym jak nie ma mrozow mozesz myc samemu :ok:
Ostatnio zmieniony 2012-02-20, 20:39 przez Dodek, łącznie zmieniany 1 raz.
AEL INSIDE
Awatar użytkownika
adriang92
Guru
Guru
Posty: 1310
Rejestracja: 2011-06-20, 14:52
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Zbędowice

Post autor: adriang92 »

tu myjemy gabką wszedzie -
I to bład wielu ludzi bo gąbka ma otwarte pory w ktore włazi cały syf i piach i jedziemy tym po lakierze, chyba ze masz na mysli specjalna gąbke z irchy taka wlochata jak rekawica to wtedy tak. Ale jak ktos myje zwykła gąbka z marketu to lakier potem slicznie wyglada.
- szampon - jak kto woli ale wg mnie ludwik jest najlepszy.
Do codziennego mycia ludwik wogole nie powinien byc urzywany z jednego powodu odtłuszcza, czyli jak mamy wosk to spłynie i lakier niezabezpieczony a pozatym go wysusza. LUdwika mozemy stosowac do mycia przed glinka i klinerem zeby reszte starego wosku i tłuszczow usunac.
A te woski w płynie natryskiwane to tylko dla smiechu chyba, ledwo sie to trzyma i po tyg splynie :lol: Nie ma jak normalny nakladany padem wosk, wtedy masz pewnosc ze sie trzymac bedzie i lakier dobrze zabezpieczony, tylko ze majac takie cos trzeba myc tez dobrym szamponem bezpiecznym dla wosku :ok: Ja na swoja nałozyłem w listopadzie wosk coli 845 i trzyma sie do tej pory a wiadomo w jakich warunkach jezdzi, te natryskiwane po paru dniach by wyparowały :-P

Jak ktos ma plamy po myciu to do usywania najlepszy jest Quick detailer spryskujemy przecieramy i lustro :-P
Awatar użytkownika
gjom
C4 Autorytet
C4 Autorytet
Posty: 410
Rejestracja: 2012-01-03, 20:05
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Krasnystaw
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: gjom »

Panowie a jak z myciem podwozia po zimie?? Przemywacie jakoś czy zostawiacie to deszczom??
Awatar użytkownika
Casian
Administrator
Administrator
Posty: 1220
Rejestracja: 2011-09-04, 21:29
Imię: Przemysław
Moje Audi: 100 C4
Rok produkcji: 1993
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Świdnica
Płeć:

Post autor: Casian »

Panowie a jaki wybrać środek do wnętrza ? I jak dobrać jakiś wosk do mojego lakieru ?

Lakier kod: LY3D Tornadorot

Link do mojego auta:
http://audi-c4.pl/viewtopic.php?t=1043

[ Dodano: 2012-03-04, 08:33 ]
Chciałem zamówić takie coś:

http://showcarshine.pl/98-meguiars-soft ... iego-.html

http://showcarshine.pl/specjalne/914-sh ... 14-16.html

http://showcarshine.pl/osuszanie/174-sh ... pper-.html

Co do ręcznika to nie wiem czy nie przepłacam...

Brakuje mi tak:
* wosku, tylko szukam czegoś w miarę łatwego do nakładania... Bo specem nie jestem...
* środek APC - na allegro mam takie coś :

http://allegro.pl/meguiars-all-purpose- ... 14051.html

* i tu nie wiem co jeszcze trzeba kupić .. koła i plastki zewnetrzne musze odpuścić na razie...
Ostatnio zmieniony 2012-03-04, 08:36 przez Casian, łącznie zmieniany 2 razy.
Kół możesz mieć cztery ale cylindrów musi być pięć !!

perełka zlotu 2014 wg.butterbean
Auto zlotu Stegna 2018
Awatar użytkownika
adriang92
Guru
Guru
Posty: 1310
Rejestracja: 2011-06-20, 14:52
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Zbędowice

Post autor: adriang92 »

Pady ok sam takie mam dosc delikatne, dobrze sie nimi rozprowadza wosk i wystarczy recznie je uprac i czyste, ja do dokladnego wyczyszczenia polewam APC i cały wosk z nich wyplywa i wyglada jak nowy :ok:
Reczniki tez jak najbardziej ok tylko ze na cale c4 przynajmniej 2 trzeba zeby dobrze wysuczyc.
Brakuje mi tak:
* wosku, tylko szukam czegoś w miarę łatwego do nakładania... Bo specem nie jestem...
* środek APC - na allegro mam takie coś :

http://allegro.pl/meguiar...2183814051.html

* i tu nie wiem co jeszcze trzeba kupić .. koła i plastki zewnetrzne musze odpuścić na razie...
Wosk to juz zależy od tego co chcesz osiagnac, wiekszosc woksow lepszych latwo sie nakłada czy to w postaci płynu czy pasty, jak lubisz sie tym bawic i masz trochę więcej kasy to jakiś wosk naturalny tylko ze czesciej nakladac je trzeba, lub jak nie masz czasu to jakis sztuczny, ja na zime mialem coli 845 i od listopada sie trzyma, pozatym ich produkty strasznie łatwo sie naklada i sa niedrogie. To juz musisz sam poszukac i zobaczyc co Ci odpowaida cenowo i ogolnie. Kazdy wosk jest dobry :ok: Na lato mozna było by cos z wetlook znajsc zeby mega polysk był. Ja niedlugo zamawiac paczke bede i po klinerze pojdzie black hole od magsa dla mokrego efektu i na to jakis wosk naturalny tylko jeszcze nie wiem jaki :lol:

A co do apc to ludzie polecaja, czysci dobrze w miare pachnie i nie zostawia nalotu. Tylko rozcieczac dobrze trzeba :ok:
Awatar użytkownika
Casian
Administrator
Administrator
Posty: 1220
Rejestracja: 2011-09-04, 21:29
Imię: Przemysław
Moje Audi: 100 C4
Rok produkcji: 1993
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Świdnica
Płeć:

Post autor: Casian »

a czy ten wosk coli845 to kupuje się do danego lakieru , koloru ? Jak to się dobiera? I gdzie to można kupić ?
Kół możesz mieć cztery ale cylindrów musi być pięć !!

perełka zlotu 2014 wg.butterbean
Auto zlotu Stegna 2018
Awatar użytkownika
adriang92
Guru
Guru
Posty: 1310
Rejestracja: 2011-06-20, 14:52
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Zbędowice

Post autor: adriang92 »

a czy ten wosk coli845 to kupuje się do danego lakieru , koloru ? Jak to się dobiera? I gdzie to można kupić ?
Nie to uni wosk do kazdego lakieru tak jak wiekszosc woskow :ok: Sa woski specjalnie dopierane pod lakier a nawet typ ale to bardziej dla entuzjastow na pokazy zeby na max sie blyszczal itd, normalne woski zeby zabezpieczyc sa uni do kazdego lakieru, a dobierasz wedlug swojego upodobania i lakieru.
A kupic mozesz w sklepach z takimi artykułami do autek :ok:
Poszukaj sobie np tu cos sobie dobierzesz, bo to zalezy glownie od kasy jaka wydac chesz, efekt wszystkich jest taki sam maja kroplic, roznia sie tylko tym ile leza, i tym ze moga miec wet look czyli efekt mokrosci, tylko ze jak zalezy Ci na wytrzymałosci to lepiej jakis sztuczny wiekszosc coli dlugo lezy albo tez Finish Kare 1000p i podobne tu masz wszystkie cos sobie wybierzesz :ok: http://showcarshine.pl/13-woskowanie
Awatar użytkownika
Casian
Administrator
Administrator
Posty: 1220
Rejestracja: 2011-09-04, 21:29
Imię: Przemysław
Moje Audi: 100 C4
Rok produkcji: 1993
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Świdnica
Płeć:

Post autor: Casian »

adriang92 pisze:Wiec tak jak odbierzesz od lakiernika to mozesz odrazu nałozyc wosk, ale lepiej wczesniej przejechac jakims klinerem bo mogła zostac pasta itd a im czystszy lakier tym lepiej wosk sie trzyma. Najtanszym klinerem jest IPA bo za 10zl masz 500ml rozrabiasz z destylatem i masz litre klinera a usuwa wszystko co na lakierze, stosuje sie to po polerce zeby rozpusciło wszystko co tluste itd. ...

... A i bym zapomniał do mycia nie zadna gąbka z marketu czy szczota tylko najlepiej rekawica z mikrofibry lub welniana albo ostatecznie z tego samego gąbka byle nie jakas zwykla bo rysuje lakier :zly:
Czy ten IPA to coś co używa się w elektronice do czyszczenia ?
dokładnie: IPA IZOPROPANOL ALKOHOL IZOPROPYLOWY ?? O to chodzi ?

Co do mycia auta, to lepsza jest rękawica z wełny czy szmaty z mikrofibry ?
Rękawica 60 zł szmaty w markecie po 10 zł można dostać ... Różnica dość znaczna... A może polecacie jeszcze coś innego ?
Kół możesz mieć cztery ale cylindrów musi być pięć !!

perełka zlotu 2014 wg.butterbean
Auto zlotu Stegna 2018
Awatar użytkownika
adriang92
Guru
Guru
Posty: 1310
Rejestracja: 2011-06-20, 14:52
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Zbędowice

Post autor: adriang92 »

Czy ten IPA to coś co używa się w elektronice do czyszczenia ?
dokładnie: IPA IZOPROPANOL ALKOHOL IZOPROPYLOWY ?? O to chodzi ?
Dokładnie i to chodzi :ok: rozrabiasz z destylatem 1:1 i przecierasz lakier zeby wytrzec resztki pasty itd.
Co do mycia auta, to lepsza jest rękawica z wełny czy szmaty z mikrofibry ?
Rękawica 60 zł szmaty w markecie po 10 zł można dostać ... Różnica dość znaczna... A może polecacie jeszcze coś innego ?
Najlepiej rekawice wełniaka bo najmiększa jest. Za 40zł mozesz juz dostac dobra a za 50 magsa kupisz. Z mikrofibry tez nie sa złe byle miały długie włókno i miekkie były bo roznie bywa :-P
Byle nie jakas gąbka czy szczotka..
Awatar użytkownika
Casian
Administrator
Administrator
Posty: 1220
Rejestracja: 2011-09-04, 21:29
Imię: Przemysław
Moje Audi: 100 C4
Rok produkcji: 1993
Silnik: 2.5TDI 115KM (AAT)
Nadwozie: Avant
Trakcja: FWD
Skąd: Świdnica
Płeć:

Post autor: Casian »

A ten IPA to czym nakładacie? Irchą myjecie całe auto, czy może tą wełnianą rękawicą ? Do tego przydałby sie pewnie jakiś atomizer ? Może być taki po środku do mycia szyb ? Czy to musza być jakieś specjalne pojemniki ?
Kół możesz mieć cztery ale cylindrów musi być pięć !!

perełka zlotu 2014 wg.butterbean
Auto zlotu Stegna 2018
Awatar użytkownika
adriang92
Guru
Guru
Posty: 1310
Rejestracja: 2011-06-20, 14:52
Imię:
Moje Audi: -
Silnik: -
Nadwozie: -
Trakcja: -
Skąd: Zbędowice

Post autor: adriang92 »

A ten IPA to czym nakładacie? Irchą myjecie całe auto, czy może tą wełnianą rękawicą ? Do tego przydałby sie pewnie jakiś atomizer ? Może być taki po środku do mycia szyb ? Czy to musza być jakieś specjalne pojemniki ?
IPA atomizerem taki od szyb wystarczy :ok: pryskasz tym i mikrofibra wycerasz, ircha za twarda jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”